Sans contrefaçon – 16.10.1987

За каквото се сетите
Lisa-Loup

Re: Sans contrefaçon – 16.10.1987

Post by Lisa-Loup » Sun Oct 25, 2015 9:09 pm

Много ще се радвам да задълбаеТЕ :D Разбиращите френски :) Интересно ще ми е да прочета кой как го тълкува, имайки предвид, че Милен оставя много от смисъла в песните си на въображението и личната интерпретация.

Xcat

Post by Xcat » Sun Oct 25, 2015 9:14 pm

Аз лично ще се задоволя с анализа на ricordo_tenerissimo. :mrgreen:
Размислите му под формата на бележки под линия много ми допаднаха.
Je veux savoir où naît le vent
J'ai l'âme inerte en même temps...

Image

T^D

Post by T^D » Sun Oct 25, 2015 11:25 pm

Да, r_t се е постарал много и се е справил чудесно, за което отново го поздравявам, и се надявам да продължава в същия дух да ни радва.
А за предложението ми-по-скоро имам предвид да се замислим още ☺Ricordo и Maia много точно са го казали, че текстовете в един момент значат за всеки още нещо в зависимост от нюансите, които внася от собственото си мислене ☺ А Милен какво е искала да каже... в един момент си мисля, че и тя понякога не е много сигурна ☺

T^D

Post by T^D » Sun Oct 25, 2015 11:41 pm

Клипът започва с въпроса на куклата защо не е момче. И в неговия контекст (като Пинокио) си звучи като молба да е истинско (живо) момче. Малко е обърната приказката... За кукловода куклата си е като жива, той си я приема, проблемът е в другите. Цирковите артисти малко не приличат на феите на желанията (дори те са склонни да се подиграят на куклата), единствено жената успява да превъзмогне реалността и да вдъхне живот, за да поиграе с детето. Но кукловодът приема куклата като жена, феята е тъжна и пак наопаки- с идването на нощта(времето на мечтите и сънищата) се завръща реалното- куклата отново е кукла, а сега и кукловодът я приема така. Всички осъзнават самотата си. Тъжно.

Xcat

Post by Xcat » Sun Oct 25, 2015 11:53 pm

Добра интерпретация. :)
Обаче аз пак ще пасувам. :mrgreen:
С клиповете й съм малко скарана (хич не ми допадат, особено старите). :twisted:
Но ако пуснем конкретна тема за целта, с удоволствие ще коментирам замисъла на останалите текстове, къде скрит, къде явен. :D
Je veux savoir où naît le vent
J'ai l'âme inerte en même temps...

Image

T^D

Post by T^D » Mon Oct 26, 2015 12:04 am

Ако наложим клипа върху текста, мооооже би ще стигнем до там, че М(тъй ще нарека лирическия герой☺) всъщност въпреки сълзите ще "си остане в килера", защото на света не му влиза в работата да се интересува от избора на М. И М ще си стои там поне докато не се появи "разбиращата фея", за която истинската М ще е от значение(а не маската) и за която оловните войници няма да са заплаха...

T^D

Post by T^D » Mon Oct 26, 2015 12:11 am

Xcat, добра идея ☺ Пък в песни и закачки и да не стигнем до някоя гениалност, поне ще си изкараме добре ☺

ricordo_tenerissimo

Post by ricordo_tenerissimo » Mon Oct 26, 2015 6:24 pm

Опитах се и аз да задълбая, като накрая стигнах до тълкуванието на T^D. :P

Ако приемем, че куклата сама по себе си е жива отвътре, но че показва човешкия си вид само пред онези, които биха я разбрали (както си се случва и в самия клип), то тогава досега не е показвала второто си аз пред кукловода от страх, че няма да бъде разбрана. Пред него се представя като кукла, като това, да речем, не ѝ пречи. Както текстът гласи:

„Не ме е грижа какво говорят за мен –
аз съм хамелеон.“

Направо ще цитирам каквото съм написал под превода: „Може да се приспособи към всякакви ситуации и хора – най-вече към онези, които не могат да я приемат. Тогава тя си остава момиче (в случая кукла), за да не нарани околните с истината.“.

Накрая с течение на обстоятелствата (изритването от представлението и откриването на цирковата трупа след скитането) се намира човекът, който най-сетне да ѝ вдъхне живот, да я накара да покаже истинското си аз (или както T^D спомена: „за когото оловните войници няма да са заплаха.“). Жената я взима със себе си и побягва, точно както се случва в истинския живот – откриват се две сродни души и искат да избягат далеч от света – някъде, където да са само те. Кукловодът обаче ги намира, отива при тях/нарушава пространството им и от страх, че е разкрита, Милен побягва. Той обаче я настига, целува и прегръща, което ясно показва, че я е приел дори такава. Облечената в черно никак не харесва как ѝ е отнета Милен. Тук смея да добавя, че в погледа ѝ би могла да се усети лека нотка и на проклинане, а именно – да не може кукловодът да продължи да бъде с истинския лик на куклата и да я загуби (завинаги), затова се връща в първоначалния вид и хепиенд няма. :roll:

По някаква причина повечето филми, които в историята си съдържат връзки между мъже/мъже или жени/жени, завършват предимно така. За сравнение ще дам „Планината Броукбек“ за тези, които са го гледали. Така или иначе, повечето хора още дълго време няма да могат да приемат еднополовите връзки, което явно е една от причините въпросните филми да завършват така.
La vie est bien…
Elle est de miel !
Quand elle s'acide de dynamite
Qui m'aime me suive !

T^D

Post by T^D » Mon Oct 26, 2015 8:50 pm

Благодаря ти, ricordo_tenerissimo, че така задълбочено продължаваш с размислите за клипа и песента.
Въпреки че самият текст само загатва за подобно тълкувание, а закачливата мелодия сякаш противоречи на внушението, клипът доразвива идеята точно в тази безхепиендна посока. Всъщност клиповете-приказки от ранните години, в които противоречивото (дори леко откачено) мислене на Бутона оказва силно влияние, внасят още чуденки и дълбочина около вселената на Милен.
А темата вълнува Милен открай време и ясно си кореспондира с Elle a dit.
"Така или иначе, повечето хора още дълго време няма да могат да приемат еднополовите връзки" - така е....
И една мисъл, която ми попадна преди време по тази тема - „Защо ние, като култура, се чувстваме по-добре, виждайки двама мъже да държат оръжие, вместо да се държат за ръцете?“

Lisa-Loup

Post by Lisa-Loup » Mon Oct 26, 2015 9:27 pm

Щото сме смотани [35.gif]

За втори път чувам да се говори за Elle a dit като за нещо специално, а аз я имам за... хм, посредствена песен (не я разбирам, не ме линчувайте). Ако някой иска в отделна тема да обясни какво й е специалното, да заповяда ;)

Post Reply